Rychlé vyhledávání
Počet nemovitostí v nabídce: 105
Vyberte si z naší nabídky
Realitní zpravodaj

Pozor na černé stavby. Při nákupu nemovitosti nechte vše řádně zkontrolovat

Pozor na černé stavby. Při nákupu nemovitosti nechte vše řádně zkontrolovat
29.2.2024 - Nástavby, přístavby, přístřešky. Zdánlivě nevinná malá stavba kůlny na zahradní nářadí může novému vlastníkovi řádně zkomplikovat život. Jde totiž o černé stavby a podle nového stavebního..

Pro podání návrhu na vklad již nemusíte na katastr nemovitostí

Pro podání návrhu na vklad již nemusíte na katastr nemovitostí
27.2.2024 - Elektronizace státní správy je v některých případech pojmem, s nímž si spojujeme spíše těžkosti a komplikace. Její zavádění sice probíhá již více než deset let, ale stále musí občan pro..
Novinky

Povinnosti vyplívající z nového stavebního zákona

8.1.2024 Prodáváte nebo se chystáte koupit nemovitost? Věnujte pozornost povinnostem podle nového Stavebního zákona. více »

Kariera, makléři
Facebook
Provozováno na realitním systému Realman
Nacházíte se: Areality Vysočina, s.r.o. » Povinnosti vyplívající z nového stavebního zákona

Povinnosti vyplívající z nového stavebního zákona

8.1.2024 Prodáváte nebo se chystáte koupit nemovitost? Věnujte pozornost povinnostem podle nového Stavebního zákona.

Podle § 167 zákona č. 283/2021 Sb. Stavebního zákona má vlastník stavby povinnost uchovat po celou dobu trvání stavby ověřenou projektovou dokumentaci, popřípadě dokumentaci odpovídající jejímu skutečnému provedení.

Podle nového Stavebního zákona již však nemá povinnost tuto dokumentaci předat novému vlastníku. Je však pravděpodobné, že by její absence mohla být považována za vadu nemovitosti. Za porušení povinnosti uchovávat ke stavbě projektovou dokumentaci, může být udělena „aktuálnímu vlastníku“ pokuta až 400.000,- Kč, pokud tuto skutečnost stavební úřad zjistí a vlastník na jeho výzvu dokumentaci stavby nepořídí. Tato pokuta přechází na kupujícího i v případě, pokud v kupní smlouvě podepíše prohlášení, že dokumentaci nepřevzal ani ji nepožaduje (např. pokud plánuje rekonstrukci nemovitosti).

Pokud dokumentace stavby nebyla vůbec pořízena, nedochovala se nebo není v náležitém stavu, je vlastník stavby povinen pořídit dokumentaci skutečného provedení stavby. Je možné ji uchovávat i v elektronické podobě.

Jak tuto situaci řešit?

První kroky by měly vést na příslušný stavební úřad, který vydal stavební povolení, a kde je možné pořídit kopii dokumentace. Tu pak při prodeji předáte kupujícímu.

Bohužel se stává, že stavba byla pořízena „na černo“, případně byla přestavěna a dokumentace už skutečnému stavu neodpovídá. Pak je potřeba pořídit alespoň zjednodušenou dokumentaci tzv. pasport stavby, případně zkolaudovat černou stavbu.

Proto, pokud se rozhodnete prodat svoji nemovitost, zkontrolujte si tyto náležitosti, aby se její prodej tímto neprodlužoval a Vy jste dostali své peníze včas a bez možných budoucích komplikací.

Marcela Hrdinová